HAKKINDA
PROJELERİ
GALERİ
SİTE

Sözleri< HAKKINDATelevizyon programları ve röportajlardan, Serhat Tutumluer'e ait sözler."Tiyatro özgür yapılmazsa anlamı olmaz, tiyatro olmaz."
Kaynak: Yeniduzen.com röportajı 2014


"Seyirci asıl övgüyü alkışlarken vermez aslında, sizi takip ederek, size tepki vererek, gülerek verir ve asıl övgü budur benim için. Finaldeki alkış son bir göstergedir."
Kaynak: Sabah - Günaydın röportajı 2007

"Bu ormanın içinde hem bir o kadar içinde kocaman boşluğa ait olma hissi, hem bir o kadar tam tersi. Dopdoluluk. Çok derin bir saygı duyasın geliyor doğaya. İçimden yapabileceğim en iyi şey saygı duymakmış gibi. Çok yüce. Çok ulu. Bir insanoğlu olarak bunun tarifi... Çok zor. Çünkü oğlum da görsün. Herkesin çocukları yaşasın bu hissi. Hissetsin. Ne kadar küçük olduğumuzu şu kainatta."
Kaynak: İZTV, 9 Sıcak Nokta, 2011

"Gönlümden geçen tek kişilik oyun, böyle bir hayalim var."
Kaynak: Hürriyet röportaj 2013

"Aynanın arkasındaki sır olmak istiyorum."
Kaynak: Taraf.com.tr röportajı 2011

"İnsanoğlu yeryüzünde kendi gerçeğiyle yüzleşti artık. Özlem duymaktan öte ihtiyaç duymaya başladı. Temiz suya, soluyacak temiz havaya, toprağın kokusuna. Gün geçtikçe kaybediyoruz çünkü. Tabiatta bıraktığımız tek iz, tüm imzamız, sudaki yansımamız kadar olsa keşke. Bir dalga ile geçip gitse, rüzgarla toz olsa, bütün insanlık hallerimiz… Doğa kendi kurallarıyla yaşamaya devam etse. Uygarlığı doğadan uzaklaşmakta aramamalıyız. Gökyüzündeki yıldızları seçebilecek kadar karanlığa, kuş seslerini duyabilecek kadar sessizliğe hep ihtiyacımız olacak çünkü."
Kaynak: İZTV, 9 Sıcak Nokta, 2011

"Oyuncu sahnede bir sırdır ve sır olmayı becermelidir. Seyircinin alkışladığı şey oyuncunun performansı olabilir ama bundan övünç çıkarmak kimin haddine? Bundan sadece belli ölçülerde övünç çıkarılır. Ben de o ölçüde selamımı veriyorum."
Kaynak: Sabah - Günaydın röportajı 2007

"Oyuncunun malzemeleridir tüm bunlar. Fiziği enstrümanlarından biridir. Ama insan, bu vücudun içinde bulundurduğu ruhu da yansıtmalıdır."
Kaynak: Sabah - Günaydın röportajı 2007

"Neden bu işi yapmak istiyorum diye kendinize hergün sorun. Bu zor bir hayattır. Bilgiye ulaşmak için okuyun, düşünün ve sorgulayın. Duru ve yansız bilgiye ulaşmak çok zor. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bilgiye ulaşmak için çaba gerekiyor. Ayrıca sanatla da pek çok insana ulaşabilirsiniz. Sanat ile tecrübelerinizi ortaya koyma şansınız var. Geçmişe bakıp geleceğe ışık tutmalıyız."
Kaynak: Karşıyaka Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 2012 - haberekspres.com.tr

"Dizilerde oynamamın amacı televizyon da oyunculuğun nasıl olduğunu görmekti. Sinema ise yönetmenin işidir. Oyuncu, sinemada kendini görmek ister. Tiyatro ise popülerlik değildir. Ben popüler kültürden hep kaçmak istedim. Ancak dünyanın en iyi oyuncuları kendilerini tiyatro sahnesinde sınamak isterler. Bu dünyada böyledir."
Kaynak: Karşıyaka Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 2012 - haberekspres.com.tr

"Modern hayatın içinde, şehirlerde, tıpışıp, daha iyi yaşama koşulları için çabalıyoruz, koşturuyoruz, ama doğa bize nefes almamız gerektiğini hatırlatıyor."
Kaynak: İZTV, 9 Sıcak Nokta, 2011

"İçinde rol aldığı bir dizinin izleniyor ve beğeniliyor olması her oyuncunun beklentisidir, şevk verir."
Kaynak: Hürriyet röportaj 2013

"Oyuncunun derdi alkış, para ya da şan şöhret değildir. Oyuncunun derdi, kendini sahne üzerinde sır edebilmesidir."
Kaynak: Yenibir iş dünyası röportajı 2007


"Zeki Demirkubuz'la çalışmayı çok istiyordum. Onunla çalışmak hayallerimden biriydi."
Kaynak: Akşam Röportaj 2009

"Çok okuyan insanları çok kıskanırım, çok!"
Kaynak: Akşam Röportaj 2009

"En unutmadığımız kişi, bize kendimizi en iyi hissettiren kişidir."
Kaynak: Akşam Röportaj 2009

"Oyunculuk sahne üzerinde yapılan bir ifade sanatıdır ve başlı başına heyecanlıdır aslında."
Kaynak: “Yansımalar” Dörtçelik ATL ve Metem Lise Dergisi Röportajından - 2014

"Çok değerli bir şey konservatuarda okumak."
Kaynak: 2006 Röportaj

"Özgür ruh, özgür düşünce çatısı altında buluşsun tüm insanlar. Çünkü bu olursa her şey çok daha güzel olur."
Kaynak: “Yansımalar” Dörtçelik ATL ve Metem Lise Dergisi Röportajından - 2014

"Bu meslekte sanatçı olabilmek, duygusal, siyasi, düşünsel bir birikim gerektirir. Ama bütün bunlarda asal olan samimiyet duygusudur."
Kaynak: Radikal - Müşfik Kenter hakkındaki yorumundan - 2012

"Aile yadsınamaz bir gerçektir insanın hayatında ama asıl önemli olan insanın kendisidir. Aile bir yere kadardır ondan sonrası insanın kendisini nasıl yetiştirdiği ile merak saldığı ile ilgili bir şeydir. İşte bütün bunların şifrelerini çözmenin tek yolu okumaktır ne olursa olsun okumak. Merak edeceksin, bilmeye çalışacaksın ve böyle kendini oluşturacaksın. Zor gelir okumak, düşünmek bunlar zor faaliyetlerdir. Yazmak, okumak, korkularınla yüzleşebilmek, cesaretli, korkak olmayan, aptal olmayan insanların, tembel olmayan insanların özelliğidir."
Kaynak: “Yansımalar” Dörtçelik ATL ve Metem Lise Dergisi Röportajından - 2014

"Sahnede samimiyeti kovalıyorsanız insan ilişkilerinde de gerçek insanla sahtekar olanı gözlemlemeye analiz etmeye çalışıyorsunuz, önce kendinizden başlayarak..."
Kaynak: Taraf röportaj 2011

"İnanın benim şöhretle, ünle ilgili hiçbir düşüncem yok. Buna ben sadece 'tanınmışlık' diyorum. Oyuncu bence bunlarla ilgilenmemeli, ben de ilgilenmiyorum. Eskişehir'de doğdum, karasal iklimde büyüdüm, bir yanım köyde büyüdü, yetişti; toprağın, ürünün içinde... Ne ünü, ne şöhreti? Bu bir hedef olamaz benim için."
Kaynak: Sabah röportaj 2007

"Ulaşılması gereken bir tek şey var, ben ona inanıyorum; o da samimiyet! Sahne üzerinde ya da kameranın karşısında o samimiyeti yakalamadığımız sürece saygısızlık etmiş oluruz."
Kaynak: Yenibir iş dünyası röportajı 2007