HAKKINDA
PROJELERİ
GALERİ
SİTE
Biyografi< HAKKINDA


Serhat Tutumluer

Serhat Tutumluer her şeyden önce bir tiyatro oyuncusudur ama dizi ve sinema oyunculuğuyla da bilinir. Filinta, Umutsuz Ev Kadınları, Yeraltı, Kıskanmak, Devrim Arabaları ve Sahra gibi projelerde yer aldı.

Değerli Türk oyuncumuz 29 Haziran 1972 yılında Eskişehir’ de doğdu. Eğitimine 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde başlayıp, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde tamamladı.

1995-1997 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı.

1997 yılından bu yana Kocaeli Şehir Tiyatrosu’ndaki görevine 2008-2009 yıllarında ara verip İstanbul'da kurucularından biri olduğu Talimhane Tiyatrosu'nda oyunlar oynadı.

2005 - Senaryosu ve yönetmenliği Derviş Zaim'e (Derviş Zaimağaoğlu) ait olan "Cenneti Beklerken" filminde yer aldı. 2004'teki "Büyü" filmindeki rolü sinema sektöründeki ilk filmi olsa da, "Cenneti Beklerken" filmi de ilk başrol deneyimidir.

2008 - 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Ara filmindeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Aynı yıl, "Devrim Arabaları" filminde, Haluk Bilginer, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Altan Gördüm, Onur Ünsal, Selçuk Yöntem, Vahide Perçin gibi oyuncularla birlikte rol aldı.

2009 - 14. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri'nde Devrim Arabaları filmindeki rolüyle, filmdeki diğer oyuncularla beraber "En iyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı.

2011 yılında yapımı Zeki Demirkubuz'a ait olan ve Nahid Sırrı Örik'in romanından uyarlanan "Kıskanmak" filminde rol aldı.

2011 - 2014 yılları arasında Desperate Housewives adlı Amerikan dizisinden uyarlanalan ve üç sezon süren "Umutsuz Ev Kadınları" dizisinde yer alarak yine büyük ve sadık bir hayran kitlesi edindi.

2012 - Az sahnesi olsa da, hikayesi, senaryosu ve yönetmenliği yine Zeki Demirkubuz ait olan "Yeraltı" film projesinde yer aldı.

2014 - 2015 yılları arasında TRT1'de yayınlanan Filinta dizisinde oynadı. Bu rol ona daha da fazla başarı kazandırdı. Oyunculuk bakımından bir çok izleyiciyi hayran bıraktı.

2016 yılında, Filinta'nın başarılı olmasını sağlayanlardan senarist Altuğ Küçük'ün yine kaleme aldığı "Oyun Bozan" projesine dahil oldu.

2017'de, "Vatanım Sensin" dizisine konuk oyuncu olarak katıldı. Talimhane Tiyatrosu ve Arcola Theatre ortak yapımı olan "Mutluluk" müzikali ekibine dahil oldu. Müzikal, Avrupa prömiyeri ve turnesinden sonra Türkiye'nin bir çok şehrinde sahnelendi. Mayıs 2018'te son kez izleyici karşısına çıktı.

2019'da ATV'de yayınlanmaya başlayan Hercai dizisinde oyuncu kadrosuna katıldı. Mardin'de geçen ve sevilen dizi halen 2. sezon olarak ATV kanalında her cuma yayınlanmaktadır.

Aynı yıl, "BKM" ve "Talimhane Tiyatrosu" ortak yapımı olan "Bir Banka Soygunu Komedi" tiyatro oyununda yer aldı. Başrollerinde Serhat Tutumluer, Seren Şirince ve Bora Akkaş’ın de olduğu bu müzikli oyun, kalabalık oyuncu kadrosuyla izleyiciye etkileyici ve eğlenceli bir performans sergiledi ancak oyun tek sezon devam etti.

*